Приєднатися до НАМ
Вхід для користувачів Логін Пароль Реєстрація Увійти

 

Новини

РозділиНовини НАМ

10.9.2019 13:25 | Автор:

11 вересня – конференція про гендер у медіа: порушення, ситуація у світі

Під час громадської дискусії «Безпечний медіапростір: співпраця індустрії та регулятора» 11 вересня у Києві поговоримо про гендерне питання. Організовує цю подію Незалежна асоціація телерадіомовників разом із Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення та Інститутом соціальної та політичної психології за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією Internews. Представники реклами та ЗМІ розкажуть про свій досвід саморегулювання у медійній галузі, а також про особливості висвітлення питань гендерної рівності. Для участі у дискусії необхідно заповнити реєстраційну анкету. А зараз до вашої уваги невеликий аналіз того, як працюють саморегулівні європейські органи з гендерним питанням.

Великобританія

У Великобританії розробили влітку 2019 року нові правила щодо демонстрування у рекламі гендерних та інших стереотипів. Розробник нововведень — Комітет з рекламної практики (The Committee of Advertising Practice/CAP), а контроль здійснює орган із саморегулювання стандартів реклами Великобританії — The Advertising Standards Authority (АSА).

За новими стандартами, реклама не повинна містити гендерних стереотипів, які можуть завдати шкоду. Стереотипи обмежують вибір, прагнення та можливості людей. Розробники для ілюстрування гендерних стереотипів розробили чимало сценаріїв, щоб допомогти рекламодавцям розібратися, що є прийнятним, а що ні. Для прикладу, оголошення можуть демонструвати людей у гендерно-стереотипній ролі (жінка прибирає, чоловік ремонтує авто). Однак треба зважати, що ці характеристики не повинні обмежувати вид діяльності, залежно від статі.

У рекламі й надалі можна відображати гламурних, привабливих, успішних та здорових людей, однак не варто повідомляти, що щастя чи емоційне благополуччя залежать тільки від цих ідеалізованих характеристик. Реклама, орієнтована на дитячу аудиторію, не повинна переконувати, що певний продукт, діяльність, вибір гри чи кар’єри залежить тільки від конкретної статі.

Рекламні повідомлення повинні бути чутливими до емоційного та фізичного стану вразливих груп людей, які знаходяться під психологічним тиском щодо відповідності певним гендерним стереотипам і уникати знущань над людьми у гумористичній формі.

З рекламою, яка прагне підкреслити контраст між стереотипним образом хлопчика (наприклад, сміливістю) зі стереотипним образом дівчинки (наприклад, турботою), потрібно боротися. Те саме і стосується знущань над чоловіками, які виконують «жіночі ролі».

Гумор не рятує ситуацію, адже приниження завдають шкоди навіть, якщо є частиною жартів. Для прикладу, реклама магазину електромобілів із фразою "Так, всі збираються в Budd Electrical! Це B, U, подвійний D, і ми всі любимо подвійний D, правда? ..." - один із прикладів від АСА. Хоч реклама не містила оголеності та прямої сексуалізації, втім пропозиція зосередитись на розмірі бюстгальтера ніяк не пов'язана з послугою. (Budd Electrical Ltd, 07 вересня 2016 р.).

Франція

Орган саморегуляції — Autorité de régulation professionnelle de la publicité (Орган регуляції фахівців із реклами, далі — ARPP) наразі охоплює три чверті рекламодавців країни. Діяльність ARPP забезпечують представники індустрії — ЗМІ, рекламодавці, рекламні агентства та інші постачальники послуг із реклами та комунікацій.

Саморегулівний орган також контролює рекламні оголошення на предмет гендерних стереотипів. Для прикладу, реклама не повинна ототожнювати людей (особливо жінок) з суб’єктом. А також вважати неповноцінними людей через їхні стать, походження, приналежність до певної соціальної групи, сексуальну орієнтацію, сексуальну ідентичність та інші критерії. Реклама не повинна заохочувати, навіть опосередковано, сексистські або нетерпимі почуття та поведінку.

Скарга від фізичної особи про рекламу компанії Sdez (займається продажем та орендою обладнання для пралень). Суть реклами: три усміхнені жінки і слоган «Наші мами в ваших оселях! Наша місія — поставляти і підтримувати свіжість, чистоту білизни і якість обладнання».

Заявник вважав, що реклама в архаїчній формі показує роль жінки. Sdez пояснив, що це є посиланням на сімейний дух і рекламна кампанія пов'язана з головною цінністю Sdez — близькістю до споживача. Журі ухвалило рішення, в якому вказало, що реклама не порушує норм професійної етики, адже не має дискримінаційного характеру, в ній не міститься поділ на «матерів» і «батьків» із демонстрацією неповноцінності одних перед іншими.

Скарга від фізичної особи про рекламу компанії Depil Tech. Суть реклами: жінка, одягнена в міні-спідницю й туфлі на підборах, стоїть на сходах. У її руках лисиця. Позаду неї стоїть чоловік, який тягнеться до лисиці й дивиться під спідницю жінки. Супровідний текст: «Ооо... яке гарне хутро!. Видалення волосся для нього і для неї від 37€».

Журі винесло рішення про порушення цієї рекламою норм професійної етики в розділі «імідж і повага до особистості». Компанія Depil Tech звернулася в Журі з проханням ширше мотивувати своє рішення. Аудитор попросив колегію з питань етики реклами провести другий огляд розглянутого випадку. Журі надало розгорнутий коментар про невідповідність реклами професійним нормам і правилам. Витяг із рішення: «Зверніть увагу, що Журі з рекламної етики розглянуло всі обставини і не просто описує одяг жінки. До уваги взято результат поєднання одягу, пози жінки й позиції чоловіка, який заглядає їй під спідницю. Ця форма вираження відносин між ними, як і сам слоган, порушують §1.1 Рекомендацій про "імідж і повагу до особистості"».

Німеччина

Freiwillige Selbstkontrolle Fernsehen (FSF) — асоціація саморегулювання мовників у Німеччині. Ця організація слідкує також за гендерним питанням і намагається захистити медійний простір від стереотипів.

На своєму сайті вони зазначають: «Інтернет часто асоціюється з вірою в демократизацію спілкування та полегшення обміну між вільними та рівними людьми. Цьому бажанню протидіють соціальна нерівність та забобони, що переважають як у суспільстві, так і в цифровому просторі. З одного боку, мережа — це вільне місце для спілкування. З іншого боку, нема місця, де можна так легко зняти свій гнів або отримати взаємну симпатію». Саме тому асоціація провела конференцію «Медіа-імпульс», під час якої експерти обговорили гендерно-чутливі перспективи. Предметом дискусії стало питання виховання дітей та які поведінкові моделі закладати вчителям та батькам. Окрім того, обговорили сексистські напади на журналісток та жінок-політиків, а також і те, що у сучасному суспільстві жінки досі отримують набагато менше за чоловіків.

Вплив гендерних стереотипів на формування дітей дослідила Надін Грау, лауреатка премії medius-Preisträgerinnen. Цю премію присуджують за наукові та практично орієнтовані тези з німецькомовних країн, які стосуються інноваційних аспектів захисту медіа та молоді. Надін Грау дослідила розуміння гендерних ролей у дітей 11-12 років на прикладі популярного серіалу «Берлін вдень та вночі». Вона виявила, що діти оцінюють чоловіків і жінок, вдаючись до соціальних стереотипів. Найцікавіше, що під час опитування, хлопці надали перевагу особам, які відповідають традиційному образу чоловіка та частково відкидають суто чоловічі ролі. Дівчата критично ставляться до стереотипних моделей для наслідування. Це свідчить про потребу дівчат у введенні у медійний простір зовсім інакших жіночих «особистостей». Авторка дослідження, зазначає, що медіапропозиція німецького дитячого телебачення у гендерному плані дуже обмежена.

Прес-центр НАМ

Повернутися до розділу

 

Блог НАМ

Наталя Беднарська
Наталя Беднарська
Проработав более 10 лет в медиа, я лично сталкивалась с нехваткой решени
Переглядів: 7531  Коментарів: 0
Віталій Гордузенко
Віталій Гордузенко
В продовження актуальної теми: «Проведення дослідження власними си
Переглядів: 24095  Коментарів: 0